PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Liderzy Wiarygodności 2014

Tym razem nieco więcej o samym rankingu najlepiej ocenionych firm

logoliderzywiarygodnoscipl-2014-jpg

Listę otwiera spółka STORA ENSO POLAND SA z Ostrołęki zajmująca się produkcją papieru. Kolejne miejsca przypadły znanemu producentowi słodyczy – spółce WAWEL SA z Krakowa, wrocławskiej spółce ELEKTROTIM SA oraz Zespołowi Elektrowni Wodnych NIEDZICA SA. Pierwszą „piątkę” zamyka Krajowa Izba Rozliczeniowa. Cały ranking można znaleźć na stronie:

 Creditreform Polska wyróżniła 100 najlepiej ocenionych firm w Polsce

Największy odsetek firm reprezentowany jest przez ogólnie pojętą sprzedaż – aż 23 firm z „setki” zajmuje się taką właśnie działalnością – od sprzedaży detalicznej, przez sprzedaż hurtową odzieży, aż po handel paliwami. Na drugim miejscu znalazł się przemysł maszynowy (wraz z produkcją urządzeń) – wśród najlepiej ocenionych firm jest aż 14 podmiotów z tej branży. Budownictwo i konstrukcje metalowe to domena 7 firm na liście. Pozostałe dziedziny produkcji są reprezentowane przez mniejszą liczbę firm. Na pewno rzuca się w oczy duże urozmaicenie – na liście znajdziemy bowiem sporo firm finansowych, producentów napojów i żywności, spółek energetycznych i transportowych.  

Firmy na liście zostały uszeregowane według wartości jednego, bardzo istotnego, wskaźnika – jest nim Indeks Zdolności Płatniczej. - Indeks stanowi syntezę oceny firmy przeprowadzonej w przygotowywanych w Creditreform raportach. W największym uproszczeniu, informuje on o skali ryzyka w kontaktach handlowych z badaną firmą – tłumaczy Magdalena Maciejewska, kierownik działu informacji w Creditreform Polska.

Metoda obliczania indeksu została stworzona przez Creditreform w Niemczech przy współpracy ze specjalistami z zakresu ekonomiki przedsiębiorstw. Sposób jego wyliczania został jednak dostosowany do polskich warunków gospodarczych. - Na wartość indeksu decydujący wpływ ma kilka czynników. Oceniamy m.in. stan zamówień, perspektywy rozwoju firmy, jej zdolność kredytową i zdolność regulowania zobowiązań. Ten ostatni czynnik powstaje w wyniku analizy wszystkich informacji zawartych w raporcie, ale również i danych pochodzących z działu windykacji Creditreform i  z ogólnodostępnych giełd wierzytelności – mówi Magdalena Maciejewska.

IZP jest obliczany dla wszystkich przedsiębiorstw. Wyjątek stanowią firmy działające krócej niż rok, jak również te, które nie podjęły działalności gospodarczej (dla których nie mamy możliwości oceny doświadczeń płatniczych) oraz przedsiębiorstwa państwowe.

W poniższym zestawieniu braliśmy pod uwagę wysokość IZP na 31 grudnia 2014 roku. Istnieje oczywiście niebezpieczeństwo, że wartość wskaźnika dla najlepiej ocenionych firm znacznie się pogorszyła w ciągu 2015 roku. Jest ono jednak pomijalne. Tym bardziej, że Indeks Zdolności Płatniczej wpływa również na inne oceny, jak na przykład procentowy wskaźnik określający prawdopodobieństwo upadłości, czyli PD. Określa on nie tylko szacunkowe ryzyko upadłości firmy, ale również prawdopodobieństwo wystąpienia masowych opóźnień płatności w okresie kolejnych 12 miesięcy. Okazuje się, że PD dla lidera naszego rankingu wynosi tylko 0,44%.

I jeszcze jedna informacja. W każdym naszym newsletterze można będzie znaleźć aktualne zestawienie 5 najbardziej wiarygodnych firm. To jeszcze jeden powód, by się znaleźć na liście jego prenumeratorów. Zapraszamy!

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa