PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Ryzykowne branże w Niemczech. Główne upadłości ostatnich miesięcy.

U nas ostatnio „kuleje” branża turystyczna, a które branże opatrzone są największym ryzykiem niewypłacalności u naszego sąsiada - Niemca? Z danych wywiadowni gospodarczej Creditreform za I półrocze 2012 r. wynika, że największe ryzyko występuje w sektorze usług, w centrach obsługi klientów. Autor: Erna Grońska-Petniak, Public Relations Manager.

W pierwszej połowie bieżącego roku niemieckie przedsiębiorstwa zgłosiły 15 200 wniosków o upadłość, to więcej w porównaniu do roku poprzedniego, gdy liczba ta wynosiła 15 090. Wzrost o 0,7% jest dość umiarkowany, przede wszystkim dzięki dobrej koniunkturze i ożywionemu rozwojowi sektora budowlanego i przemysłu przetwórczemu.

Dane Creditreform pokazują, że w porównaniu do roku poprzedniego odnotowano znacznie więcej strat gospodarczych spowodowanych upadłością firm. W pierwszej połowie br. straty finansowe wyniosły 16,2 mld euro. W pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku odnotowano straty w wysokości jedynie 10,4 mld euro.

 

Przy analizowaniu strat dla gospodarki narodowej Niemiec, należy wziąć pod uwagę sytuację pracowników w niewypłacalnych przedsiębiorstwach. Kłopoty finansowe pracodawcy prawie zawsze oznaczają problemy osobiste każdej z osób, zatrudnionych w danej firmie. ” – podkreśla Erna Grońska-Petniak, Public Relations Manager w Creditreform Polska. „W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku około 150 000 pracowników w Niemczech bało się utraty pracy przez niewypłacalność swojego pracodawcy. W porównaniu do roku poprzedniego, gdy zagrożonych było 110 000 miejsc pracy, jest to wzrost o 36,6%. W związku z wyższą liczbą przypadków niewypłacalności, więcej niż połowa firm zatrudniających ponad 100 osób, przewiduje cięcia w zatrudnieniu.” – dodaje Erna Grońska-Petniak.

 

Z dziesięciu branż o najwyższym ryzyku w Niemczech (5-cyfrowy kod zgodnie z Urzędem Statystycznym w Niemczech) osiem z nich to branże usługowe. Największe prawdopodobieństwo upadłości istnieje w centrach obsługi klientów: na 10 000 firm przypada 807 firm o tym profilu, które mają opóźnienia w płatnościach i muszą złożyć wniosek o upadłość. Bardzo wysokie ryzyko niepowodzenia jest w branży: "Pozostała działalność pocztowa, przesyłki kurierskie i ekspresowe" (714 na 10 000 firm) czy "Wypożyczalnie video" (662). Wśród dziesięciu gałęzi gospodarki również wysokie ryzyko wykazują dwie branże z sektora budowlanego: "Rozbiórki" i „Montaż rusztowań” ze wskaźnikiem ryzyka 637 i 578 na każde 10 000 firm.

 

Tabela 1: Branże o wysokim ryzyku w Niemczech.

 

Branża

Upadłości na 10 000 przedsiębiorstw

Centra obsługi klienta

807

Pozostała działalność pocztowa, przesyłki kurierskie i ekspresowe

714

Wypożyczalnie video

662

Roboty rozbiórkowe

637

Usługi gastronomiczne

629

Montaż rusztowań

578

Pozostałe usługi gastronomiczne, w tym sprzedaż alkoholu

572

Bary

568

Dyskoteki i kluby

550

Usługi przeprowadzkowe

530

 

Źródło: Baza danych Creditreform za I połowę 2012 r.

 

Pierwsza połowa 2012 roku pokazała, że w Niemczech upadłość dotyczy nie tylko małych firm. Również branża energii odnawialnej, a także branża motoryzacyjna znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji. Odnotowano tam przypadki upadłości dużych firm. Największa firma, która zgłosiła upadłość to sieć drogerii Schlecker. Grupa ta od lat nie cieszyła się dobrym wizerunkiem, miała wysokie ceny, kiepski asortyment i sklepy w nieatrakcyjnych lokalizacjach. Model biznesowy opierał się ostatnio tylko na niezbyt przemyślanej potrzebie ekspansji. Dodatkowo, Schlecker zaproponował przeprowadzenie upadłości pod własnym nadzorem. W końcu wierzyciele zdecydowali się podzielić grupę Schlecker, ponieważ nie było perspektyw na “ekonomicznie uzasadnioną dalszą działalność”. Sieć została zlikwidowana, a zgłoszone roszczenia opiewają na sumę 665 mln euro.

Pod koniec czerwca miało zostać zamkniętych 2 800 oddziałów, a 13 000 pracowników obawia się o zwolnienie z pracy. Pod koniec marca straciło pracę już 11 000 pracowników. Grupa firm - w tym wszystkie krajowe i zagraniczne spółki-córki - zatrudnia łącznie około 52 000 osób.

 

Tabela 2. Największe upadłości korporacyjne w Niemczech, I połowa 2012 r. „Top 10”

 

Firma

Liczba pracowników

Sieć drogerii Schlecker

52 000

Q-Cells (producent w branży energii słonecznej)

2 510

Meteor Gummiwerke (produkcja uszczelek do samochodów, pociągów, samolotów i budynków)

2 300

Siag Schaaf Industrie - Dostawca turbin wiatrowych

1 870

Ruia Globalny Fasteners AG - Producent śrub

1 400

Leiser Fabrikations- und Handelsgesellschaft GmbH & Co. KG (przemysł odzieżowy)

1 400

Müller-Brot GmbH - Produkcja wyrobów piekarskich

1 200

ADA – Das Systemhaus GmbH (handel hurtowy w branży urządzeń przetwarzania)

1 040

NextiraOne Niemcy GmbH - Branża IT/ telekomunikacja

800

DURA-Gruppe - Przemysł tekstylny i samochodowy 

780

 

Źródło: Baza danych Creditreform za I połowę 2012 r.

 

Wszystkie opinie i oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają opinie osób go sporządzających w dniu jego publikacji i nie mogą być interpretowane jako podstawa do podejmowania jakichkolwiek decyzji biznesowych. Creditreform Polska nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie niniejszej informacji prasowej.

 

Autor: Erna Grońska-Petniak

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa