PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Kącik eksperta Creditreform: Upadłość.

Magdalena Maciejewska, Kierownik Działu Informacji w Creditreform Polska wyjaśnia, kiedy i dlaczego wywiadownia gospodarcza korzysta z zasobów Wydziałów do spraw Upadłości i Układów w Sądach Rejonowych.

magdalena-maciejewska-bmp

M.M.: Każdorazowo, kiedy sytuacja finansowa badanej firmy budzi niepokój, kiedy mamy sygnały o występujących opóźnieniach płatniczych (np. toczy się postępowanie windykacyjne, czy też otrzymaliśmy informacje od składającego zamówienie, że firma płaci opieszale), kiedy firma wyprowadziła się spod zarejestrowanego adresu i nie podała adresu nowej siedziby, sprawdzamy czy nie została ogłoszona upadłość spółki lub nie został złożony wniosek o upadłość spółki.

W takim przypadku korespondent terenowy z Creditreform będzie starał się uzyskać informację bezpośrednio w sądzie. Uzyskanie informacji telefonicznie jest na ogół utrudnione, sądy niechętnie udzielają informacji o złożonych wnioskach, w sprawie których sąd nie wydał jeszcze postanowienia o otwarciu upadłości lub likwidacji. Niektóre sądy nawet przy bezpośredniej wizycie nie udostępniają osobom trzecim danych na temat złożonych wniosków o upadłość.

Ważne: złożenie wniosku o upadłość (wolnego od braków formalnych i zasadnego) to dopiero pierwszy krok na drodze do ogłoszenia upadłości – wnioskodawca musi wnieść opłatę sądową, a następnie wniosek trafia do sędziego, który wydaje postanowienie w sprawie. Dopiero od tego momentu można mówić o przedsiębiorstwie w stanie upadłości.

Informacje o ogłoszonej już upadłości są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – dzięki niemu mamy możliwość uzyskania informacji o otwarciu postępowania już następnego dnia po ogłoszeniu w MSiG tej informacji.

Prawo upadłościowe rozróżnia dwa rodzaje ogłoszenia upadłości firmy:

·        upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika (czyli całkowitą likwidację przedsiębiorstwa, sprzedaż majątku, choćby częściowe zaspokojenie wierzycieli i wykreślenie z rejestru),

·        upadłość z możliwością zawarcia układu.

Informacja o rodzaju upadłości jest oczywiście zawarta w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, podobnie jak każda zmiana w statusie upadłości (np. sporządzenie list wierzytelności, ustanowienie czy zmiana syndyka, zwołanie zgromadzenia wierzycieli itp). Wszystkie informacje dot. ewentualnej upadłości firmy są również publikowane w raporcie handlowym Creditreform Polska.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa