PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Platformy rządzą światem

Instytut Center for Global Enterprise publikuje pierwszy globalny raport na temat przedsiębiorstw platformowych, wyceniając firmy tego typu na 4,3 tryliarda USD

platform-jpg

Przedsiębiorstwa typu platformowego na całym świecie osiągnęły wartość rynkową przekraczającą 4,3 tryliarda USD i zatrudniają obecnie miliony pracowników pośrednio i bezpośrednio. Między innymi takie wnioski zawarte zostały w pierwszej analizie przedsiębiorstw platformowych, przeprowadzonej przez instytut badawczy typu non-profit na temat współczesnych globalnych korporacji Center for Global Enterprise. Raport na temat powstania przedsiębiorstw platformowych zatytułowany "The Rise of the Platform Enterprise: A Global Survey" prezentuje wyniki ponad rocznego projektu badawczego, w ramach którego współpracę podjęli wiodący badacze i eksperci z Afryki, Chin, Europy, Indii i USA, mając na celu przeprowadzenie pierwszej tak wyczerpującej analizy największych przedsiębiorstw platformowych w posiadaniu publicznym i prywatnym.

Projekt badawczy pozwolił na identyfikację 176 przedsiębiorstw platformowych na całym świecie o wartości rynkowej przekraczającej 1 miliard dolarów każde. Niektóre z firm są powszechnie znane, na przykład Amazon, Alibaba czy Uber, jednak wiele z opisanych w raporcie przedsiębiorstw jest mniej rozpoznawalnych. Umiejscowienie oraz wartość przedsiębiorstw platformowych znacznie różni się zależnie od położenia geograficznego. Obecnie to w Azji znajduje się największa liczba firm platformowych: aż 82 wiodące platformy, co przekracza nawet wyniki Ameryki Północnej. Największe skupiska powstawania i działania platform to między innymi obszar zatoki San Francisco, Pekin, Londyn i Nowe Delhi.

 

"Możliwości platform w zakresie lepszego wykorzystania domów, samochodów, czy przestrzeni do pracy przyczyniły się do powstania znacznego zainteresowania i pasji na temat tak zwanej ekonomii współdzielenia - skomentował Peter C. Evans, wicedyrektor instytutu Center for Global Enterprise i kierownik projektu badawczego na temat gospodarki platformowej 'Emerging Platform Economy'. - To właśnie te trendy obecnie zmieniają kształt konkurencji, innowacji, a nawet handlu globalnego" - dodał dyrektor.

"Rosnąca konkurencja wśród platform tłumaczy 'lęk platformowy' przejawiający się w Europie. Kontynent jest w tyle za Ameryką Północną i Azją w zakresie tworzenia platform i pochwytywania wartości" - skomentowała Annabelle Gawer, profesor gospodarki cyfrowej na Uniwersytecie w Surrey.

 

"Platformy faktycznie znacząco przyczyniają się do gospodarki, ale należy także zwrócić uwagę na konsekwencje. Na przykład platformie Uber objęcie 67 krajów zajęło siedem lat. Firma IBM potrzebowała na to lat 50" - komentuje Sam Palmisano, założyciel i prezes instytutu oraz były dyrektor wykonawczy i prezes firmy IBM.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa