PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Co mają wspólnego Bitcoin i tulipany?

Prawdopodobne załamanie na rynku kryptowaluty nie spowoduje większych perturbacji w systemie finansowym. Odczują je wyłącznie ci, którzy bezpośrednio inwestują w Bitcoina

tulipomania-jpgCzym była tulipanowa gorączka? Wybuchła w XVII-wiecznej Holandii, kiedy ceny cebulek tulipanów wzrastały w niewiarygodnym tempie ponad 1100 pkt. procentowych miesięcznie. Prawie jak… Bitcoin. Nie chodzi zresztą wyłącznie o porównanie wykresów cenowych – podobieństw jest znacznie więcej. Prezes banku JPMorgan, Jamie Dimon, nazwał Bitcoina czymś jeszcze gorszym od szaleństwa tulipanowego – to oszustwo, które wszystkim wybuchnie w twarz, ostrzegał we wrześniu. Od tamtej pory cena kryptowaluty wzrosła o 268 proc.

Ale wracając do podobieństw – tulipanowe cebulki stały się popularne dzięki swojej rzadkości i swoistej obcości. Przybyły do Holandii z Imperium Otomańskiego pod koniec XVI wieku, ale handlowały nimi wyłącznie elity i arystokracja, czyli grupy, które było stać na tak wysokie ceny kwiatów. Bitcoin z kolei cieszy się zainteresowaniem entuzjastów, pobudzanych medialnym szumem, ale to nadal niewielka część ogólnej populacji, co każe porównywać „bitcoinową bańkę” raczej z tulipanomanią, aniżeli z kryzysem na rynku nieruchomości z 2007 roku, czy wcześniejszym związanym ze spółkami internetowymi.  Według portalu CoinMarketCap.com ewentualny krach Bitcoina będzie porównywalny ze spadkami na giełdzie rzędu 0,6 punktu procentowego. Obecna kapitalizacja kryptowaluty, jak pokazują skrupulatne wyliczenia Bloomberga to około 240 mld dolarów, podczas gdy spółki z S&P 500 warte są dziś łącznie 24,8 biliona. Ten krach odczują tylko ci, którzy bezpośrednio inwestują, ale instytucje finansowe nawet go nie zauważą. Podobnie było w XVII-wiecznej Holandii…

 

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa