PolskiEnglish
Creditreform Polska w Google+
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

O zabójczych robotach, elektrycznych odrzutowcach i życiu na Marsie

Są wizjonerzy, których naprawdę warto słuchać. Jednym z nich jest Elon Musk

elon-musk-jpg

Szef firm Tesla i SpaceX, Elon Musk lubi wygłaszać prognozy na temat rozwoju technologii. Niewątpliwie są one bardzo odważne, ale twórca PayPala doskonale wie, o czym mówi. Jak zatem będzie wyglądać przyszłość, zdaniem jednego z największych entuzjastów nowoczesności?

Wszystkie środki transportu, oczywiście poza rakietami, będą miały napęd elektryczny. Zdaniem Elona Muska, nie chodzi o silniki hybrydowe, ale całkowicie elektryczne i nie podlega to żadnym wątpliwościom. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Bez wątpienia jednak za dziesięć lat po drogach USA będzie jeździć mnóstwo elektrycznych aut – co najmniej połowa wszystkich pojazdów. A za lat dwadzieścia standardem stanie się samochód w pełni autonomiczny, czyli nie wymagający kierowcy. – Sądzę, że to samochody sterowane przez człowieka będą wtedy czymś niezwykłym – powiedział w 2015 roku prezes SpaceX. Auta nie będą wyposażone w kierownicę, ale nie chodzi tu przecież tylko o kwestie konstrukcyjne. Miliony miejsc pracy staną się zagrożone. Ale, zdaniem Muska, automatyzacja doprowadzi do tego, że rządy wprowadzą bezwarunkowy dochód podstawowy na szeroką skalę.

A co z wyprawą na Marsa? Musk utrzymuje, że nastąpi ona w 2025 roku – mimo że sam planuje nadal wysłanie załogowego statku kosmicznego rok wcześniej. Szef Tesla chce skolonizować czerwoną planetę i uczynić ją miłym miejscem do życia.

Ale niektóre prognozy snute przez Muska są mniej optymistyczne. I tak choćby sztuczna inteligencja (AI) stanie się niedługo czymś groźniejszym od broni nuklearnej. – To największa groźba, przed jaką stoi cywilizacja – mówił Musk w czerwcu 2017 r. Być może AI przyczyni się do wybuchu trzeciej wojny światowej. Problemem staną się też roboty-zabójcy. Zresztą ludzie też będą musieli stać się częściowo robotami, aby przetrwać. Prawdopodobnie będziemy świadkami połączenia inteligencji biologicznej z cyfrową – choćby po to, by usprawnić przepływ informacji.

 

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy