PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Koniec z rozmową kwalifikacyjną?

Prawdopodobnie już niebawem proces rekrutacji będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zamiast pisemnych testów i odpowiadania na dziwne pytania, posadzą nas przed ekranem komputera i każą… grać.

computer-woman-game-gadget-playing-monitor-878687-pxhere-com-jpg

Firmy nieraz drastycznie zmieniają sposoby, w jakie sprawdzają umiejętności ludzi. Kilka lat temu jeden z moich znajomych ubiegał się o pracę związaną z więziennictwem w Wielkiej Brytanii. Był nieco zaskoczony, gdy posadzono go przed ekranem komputera, na którym uruchomiono symulator więzienia. Opowiadał, że kazano mu podzielić więźniów na grupy, ale po kilku minutach doprowadził do buntu i śmierci kilkudziesięciu osadzonych. Nie dostał tej wymarzonej pracy.

Podobny system zastosowano w firmie konsultingowej McKinsey. Starający się o pracę ujrzeli na ekranie komputera zdjęcie wyspy i słowa: "Jesteś dozorcą wyspy, na której rośliny i zwierzęta żyją w różnych odmianach i różnorodnych ekosystemach." Jest to początek gry komputerowej, którą konsultanci testują, próbując przyciągnąć nowy typ pracownika  Chodzi o to, że klienci McKinsey potrzebują pomocy w nawigowaniu po świecie wielkich zbiorów danych i innych cyfrowych nowinek. Tyle że tradycyjna rekrutacja zawodziła. Zresztą na stronie internetowej Glassdoor uznano rekrutację do McKinseya za najtrudniejszą na świecie trzy lata z rzędu.

Gra nie jest zwyczajną grą w stylu Grand Theft Auto. Na przykład, najpierw trzeba wymyślić, jak zbudować zdrową rafę koralową, co okazuje się trudniejsze, niż się wydaje, nawet wtedy, gdy powiedzą ci, które ryby i koralowce najlepiej radzą sobie na określonych głębokościach. Potem trzeba uratować stado ptaków przed jakimś paskudnym wirusem.

Gra McKinsey Island została zaprojektowana  przez amerykańską firmę startową Imbellus, której 20-letnia założycielka, Rebecca Kantar, chce całkowicie zmienić sposób, w jaki mierzymy zdolności ludzi. Jej zdaniem, ​​w dobie rosnącej automatyzacji, ludzie powinni zostać przetestowani pod kątem tego, w jaki sposób myślą, a nie tylko tego, co wiedzą, a pracodawcy muszą zrozumieć umiejętności, które definiują ludzką inteligencję. Wielu wpływowych ludzi popiera ją. Forbes właśnie uznał jej firmę za jeden z najlepszych start-upów 2019 roku.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa