PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Drastyczny wzrost upadłości

Styczeń nie był łaskawy dla polskich firm. Najwięcej upadłości miało miejsce w przemyśle i budownictwie.

00563954-jpg

Z najnowszych danych wynika, że w styczniu 2019 roku w Polsce upadło aż 98 firm. Oznacza to wzrost o 20 proc. mierzony rok do roku. Często mówi się o tym, że liczba niewypłacalności stanowi bardzo dobry wskaźnik koniunktury - szczególnie dotyczy to tych najmniejszych firm. Wiadomo, że upadki gigantów zdarzają się duzo rzadziej.

Warto zauważyć też, że mamy do czynienia z kolejnym rokiem dwucyfrowego wzrostu liczby niewypłacalności (po 19 proc. rdr w styczniu 2018 r.). To zaś de facto oznacza, że wbrew propagandzie sukcesu obserwujemy coraz dłuższy spadek koniunktury w gospodarce dla sporej części rodzimych firm. Najgorsza sytuacja panuje w sektorze MSP.

Njwyższa liczba niewypłacalności miała miejsce w sektorze przemysłowym (23 wobec 22 w styczniu 2018 roku). Kolejne pod względem skali niewypłacalności były w styczniu: budownictwo (17 firm wobec 16 przed rokiem) i transport (7 wobec 2).

Wiele wskazuje na to, że główną przyczyną tego stanu są opóźnienia w płatnościach. Być może problemem jest także spadek eksportu. Warto wiedzieć, że tego typu zjawiska ujawniają się znacznie wcześniej w indeksie zdolności płatniczej Creditreform Polska. 

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy