PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Kwantowe komputery coraz bliżej

Naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba badają nową metodę generowania spójnych sygnałów w chipach krzemowych z wykorzystaniem drgań indukowanych laserem, które mogą znacznie przyspieszyć rozwój nowych komputerów kwantowych o doskonałej wydajności

www-maxpixel-net-parallel-world-parallel-universe-physics-universe-3488497-jpg

Od domowych komputerów, aż po serwery biznesowe - komputery są ważną częścią naszego codziennego życia, a ich moc stale rośnie w zdumiewającym tempie. Jednak na horyzoncie pojawiają się dwa duże problemy dla klasycznych komputerów. Pierwszy jest podstawowym ograniczeniem liczby tranzystorów, które możemy spakować do jednego procesora. Ostatecznie konieczne będzie całkowicie nowe podejście, jeśli chcemy nadal zwiększać swoje zdolności przetwarzania. Po drugie, nawet najpotężniejsze komputery zmagają się z pewnymi ważnymi problemami, takimi jak algorytmy kryptograficzne, które utrzymują numer karty kredytowej w Internecie lub optymalizacja tras dostarczania pakietów.
Rozwiązaniem obu problemów mogą być komputery kwantowe, które wykorzystują zasady fizyki w skalach o bardzo małej długości, tak jak w przypadku atomów i elektronów. W reżimie kwantowym elektrony działają bardziej jak fale niż kule bilardowe, a pozycje są „rozmazane”, a nie określone. Ponadto, różne elementy mogą zostać splątane, tak że właściwości każdego z nich nie mogą być całkowicie opisane bez odniesienia do drugiego. Dzisiejsze komputery oparte są na kodzie zero-jeden, a komputery kwantowe będą brać pod uwagę nieskończoną liczbę stanów pośrednich.
 Zespół z Uniwersytetu Tsukuba zbadał nowatorski proces tworzenia spójnych fal wewnątrz kryształów krzemu za pomocą ultrakrótkich impulsów laserowych. Korzystając z obliczeń teoretycznych w połączeniu z wynikami eksperymentalnymi uzyskanymi na Uniwersytecie w Pittsburghu, byli w stanie wykazać, że spójne sygnały wibracyjne mogą być utrzymywane wewnątrz próbek. Badania te mogą prowadzić do komputerów kwantowych opartych na istniejących urządzeniach krzemowych.
 „Ten eksperyment ujawnia podstawowe mechanizmy kwantowe rządzące spójnymi wibracjami”, mówi starszy autor, prof. Muneaki Hase, który przeprowadzał eksperymenty. „W ten sposób projekt stanowi pierwszy krok w kierunku niedrogich konsumenckich komputerów kwantowych”.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa