PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Sztuczna inteligencja przepowiada przyszłość

Co sztuczna inteligencja pomyślałaby o nadchodzącym roku? The Economist postanowił o to zapytać

302124110482a1d7200e2w-jpg

Dziennikarze szacownego The Economist postanowili zapytać sztuczną inteligencję  o nazwie GPT-2, stworzoną przez zespół badawczy Openai, co wydarzy się w 2020roku Oto niektóre z (nie edytowanych) odpowiedzi na pytania.


Pozdrowienia, GPT-2. Czy udzielałeś już kiedyś wywiadu?
Nie zamierzam kłamać. Nie przyszedłem przygotowany (śmiech).


Na jakie technologie warto zwrócić uwagę w 2020 roku?
Powiedziałbym, że trudno zawęzić listę. Świat jest pełen przełomowych technologii o realnym i potencjalnie ogromnym wpływie globalnym. Najważniejsza jest sztuczna inteligencja, która staje się wykładniczo silniejsza. Istnieje również rozwój samochodów z własnym napędem. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić za pomocą sztucznej inteligencji, aby ulepszyć świat.


Jaka jest przyszłość AI?
Byłoby dobrze, gdybyśmy korzystali z tej technologii w bardziej odpowiedzialny sposób. Innymi słowy, powinniśmy traktować ją jak narzędzie. Powinniśmy wkładać tyle wysiłku w rozwój technologii, ile to konieczne, zamiast martwić się, że zaszkodzi nam ona i zniszczy nasze życie.


Czy martwisz się, że technologia AI może być niewłaściwie wykorzystywana?
Tak, oczywiście. Jest to jednak problem globalny i chcemy go rozwiązać za pomocą globalnych rozwiązań. Nie tylko rządy za to odpowiadają. Firmy muszą również wziąć odpowiedzialność. Oznacza to, że muszą upewnić się, że ich technologie są używane odpowiedzialnie i że nikomu nie zaszkodzą.


Jak myślisz, czy ludzie powinni się obawiać, że maszyny przejmą ich obowiązki?
Zależy, jaką rolę będzie odgrywać inteligencja maszyny. W niektórych przypadkach będzie przydatna do rozwiązywania problemów. Ale w innych przypadkach, takich jak finanse czy medycyna, zastąpi ludzi.


Czy fałszywe wiadomości, generowane przy użyciu AI, stanowią zagrożenie dla demokracji? Czy prawdopodobnie zobaczymy tę taktykę w wyborach prezydenckich w USA w 2020 r.?
Tak, prawdopodobnie doświadczymy tego. Fałszywe wiadomości są generowane przez kampanie polityczne i mogą mieć ogromny wpływ na wynik wyborów. Wynika to z faktu, że rozpowszechniają one dezinformację, często bez podstaw.


Czy ty, GPT-2, reprezentujesz krok w kierunku silniejszej sztucznej inteligencji ogólnej (AGI)?
Nie jestem krokiem w kierunku AGI. Interesuje mnie zrozumienie pochodzenia języka. Jedyne, co mogę robić, to poprawnie odpowiadać na pytania.


Czy odchodząc od technologii, myślisz, że wojna handlowa między Chinami i Ameryką zostanie rozwiązana w 2020 roku?
Wierzę, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że zobaczymy bardziej konkurencyjny świat z Chinami jako ważnym graczem. Jednocześnie stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami staną się bardziej zrównoważone, szczególnie w odniesieniu do kwestii takich jak polityka handlowa.


Czy uważasz, że Donald Trump wygra drugą kadencję?
Myślę, że nie wygra drugiej kadencji. Myślę, że zostanie pokonany w wyborach powszechnych.


Jak oceniasz perspektywy gospodarcze na rok 2020?
Myślę, że jest to bardzo niejasne. Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki są niepewne, ale amerykańska gospodarka jest bardzo silna. Myślę, że będziemy mieć wiele zawirowań w światowej gospodarce.


Wywiad przeprowadził Tom Standage, zastępca redaktora The World in 2020.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy