Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 | creditreform@creditreform.pl |
Z ubiegłorocznej listy 100 w tym roku na placu boju pozostało tylko 16 przedsiębiorstw. Co więcej - wysokość 162 punktów Indeksu Zdolności Płatniczej (IZP), która w zeszłym roku dawała wysokie, czterdzieste drugie miejsce, tym razem okazała się niewystarczająca, by zmieścić się w zestawieniu.
Na drugim miejscu pojawił się po raz pierwszy Orbis - hotelowy gigant, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia (spółkę założono w 1920 roku we Lwowie). Na podium znalazły się też Zakłady Górniczo-Hutnicze “Bolesław” z Bukowna, będące jedynym w Polsce producentem cynku.
Spore roszady w rankingu to przede wszystkim efekt zmian, jakie zaszły w metodologii obliczania IZP. Stale rozwijamy metodę obliczania naszych indeksów. Stosowane są zaawansowane metody analizy matematyczno-statystycznej. Uwzględniane są zmiany strukturalne w strukturze ekonomicznej, a także prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązań w poszczególnych segmentach rynku.
Nie sposób w tym momencie pominąć milczeniem obecnej sytuacji związanej z pandemią. Dokonywane są na bieżąco zmiany, które uwzględniają zmieniającą się sytuację ekonomiczną. Chyba nikt nie wie, jak będzie wyglądać gospodarka światowa za kilka miesięcy, a roczna perspektywa jest absolutną niewiadomą. Jednak nawet ostrożne szacunki każą już dziś stwierdzić, że nastąpi bardzo gwałtownej pogorszenie zdolności kredytowej przedsiębiorstw. Banki zapewne trochę poluzują politykę kredytową, lecz nie da się przecież kredytować spółek z pogarszającą się zdolnością płatniczą. Być może wypada więc przeprosić rok 2019 za wszystkie oskarżenia, jakie pod jego adresem padały. Może był to ostatni ta dobry rok?
Ale wracając do zestawienia Liderów Wiarygodności 2019… Podobnie jak w roku ubiegłym, firmy uszeregowaliśmy według najlepszych (czyli najniższych) wartości IZP. W przypadku uzyskania identycznego wyniku, znów wzięliśmy pod uwagę kryterium dodatkowe. Opierając się częściowo na szwajcarskiej metodzie wyceny, a częściowo na metodzie dochodowej zsumowaliśmy ważone wielkości kapitału własnego i zysku netto firmy. W ten sposób preferujemy firmy stabilne (w końcu kapitał własny jest wartością firmy pomniejszoną o zobowiązania), a przy tym inwestujące w rozwój.
Indeks Zdolności Płatniczej stanowi w zasadzie syntezę raportu o wiarygodności firmy. Obliczany jest automatycznie przez system informatyczny według autorskiego algorytmu na postawie wszystkich danych zawartych w rekordzie firmy badanej. Istotne dla jego wysokości są takie czynniki, jak stan zamówień, rozwój firmy, zdolność kredytowa, sposób płatności, wysokość obrotów firmy, stan zatrudnienia, kapitał, wiek firmy, branża w której działa itp.
Algorytm jest odporny na brak niektórych danych (ich nieobecność zazwyczaj powoduje pogorszenie indeksu). Obliczany jest dla wszystkich przedsiębiorstw. Wyjątek stanowią firmy działające krócej niż rok, jak również firmy, które nie podjęły działalności gospodarczej (dla których nie ma możliwości oceny doświadczeń płatniczych) oraz przedsiębiorstwa państwowe.
Konkretne wartości Indeksu Zdolności Płatniczej (IZP) należy interpretować według skali:
100 - 149 = znakomita zdolność płatnicza
150 - 199 = bardzo dobra zdolność płatnicza
200 - 249 = dobra zdolność płatnicza
250 - 299 = średnia zdolność płatnicza
300 - 349 = słaba zdolność płatnicza
350 - 499 = bardzo słaba zdolność płatnicza
500 = niewystarczająca zdolność płatnicza
600 = brak zdolności płatniczej