PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Pesymistyczne nastroje przedsiębiorców i konsumentów

Analiza zarówno kwartalnych, jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych sektorach wskazuje, że sytuacja gospodarcza w polskiej gospodarce w IV kwartale ulega pogorszeniu - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH

pikrepo-com8-jpg

Nastroje przedsiębiorców i konsumentów pozostają pesymistyczne. Wartość barometru IRG SGHw IV kwartale 2020 roku to minus 24,2 punktu, o 5,8 punktu mniej niż w III kwartale br.

Autorzy badania wskazują, że wszystkie składowe barometru, z wyjątkiem wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym, zmniejszyły się, a ich wartości pozostają ujemne i należą do najniższych w historii badania IRG.

„Największy wpływ na kwartalny spadek barometru miały zmiany koniunktury w handlu oraz kondycja gospodarstw domowych. W sumie spowodowały one obniżenie barometru o 5,4 pkt. Spadki wartości barometru w przetwórstwie i budownictwie przełożyły się na dalsze 2,1 obniżenie wartości barometru”- skomentował IRG SGH.

Z drugiej strony wzrost wartości wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym wpłynął na obniżenie spadku wartości barometru o 1,7 punktu. Mimo to, w ocenach producentów i konsumentów stan gospodarki znacznie się pogorszył.

Z badania wynika, że ​​w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku barometr spadł dziewiąty raz z rzędu, tym razem o 17,5 punktu.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy