PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Jak z kryzysami obecnej dekady radzi sobie gospodarka Szwajcarii?

W czasie kryzysu Szwajcaria jawi się wielu jego mieszkańcom i zagranicznym obserwatorom jako „zielona wyspa”. Podczas gdy stopa inflacji w krajach Unii Europejskiej wynosi od 9 do ponad 20 proc., szwajcarscy ekonomiści spodziewają się na koniec roku odczytu stopy inflacji na poziomie 3 proc. Relację między różnicą wartości nabywczej pieniądza w krajach UE i Szwajcarii dobitnie odzwierciedla kurs walutowy, który np. w relacji CHF/PLN wynosi ok. 5 zł.

Na rok 2023 szwajcarskie federalne instytuty badawcze oszacowały stopę inflacji na poziomie 2,3 proc. Jednak kryzysy, które nękają gospodarkę światową od początku obecnej dekady odcisnęły swoje piętno również na gospodarce Szwajcarii. Jedną z oznak spowolnienia gospodarczego jest wzrost tendencji do niewypłacalności przedsiębiorstw. Ocena obecnej sytuacji makroekonomicznej nie dotyczy tylko rynku pracy, produkcji towarów i usług czy zakresu i wolumenu współpracy międzynarodowej. Zjawisko niewypłacalności przedsiębiorstw jest traktowane jako uzupełnienie obrazu makroekonomicznego gospodarki.

Creditreform Switzerland analizuje bankructwa korporacyjne i prywatne, analizując ich przyczyny – tak jak m.in. w Niemczech oraz dokonując pomiaru „szkód gospodarczych”, które wyrządziły. W celu przedstawienia całokształtu krajobrazu korporacyjnego kraju, wyniki analizy niewypłacalności są zestawiane z danymi świadczącymi o rozwoju gospodarki (m.in. liczby start-upów).

W okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku Creditreform Switzerland zarejestrował 6.471 upadłości. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku (4 510 bankructw) oznacza to wzrost o aż o 43,5%. W prognozie na 2022 rok Szwajcarzy zakładają kolejne 9900 bankructw – co w porównaniu do liczby 7401 zarejestrowanych bankructw w poprzednim roku oznaczałoby wzrost o około jedną trzecią. Najnowsze dane dotyczące wydarzeń z samego sierpnia obejmują 728 bankructw – w porównaniu do sierpnia 2021 r. z 517 przypadkami niewypłacalności, co stanowi wzrost o około 41 procent.

Aktywność start-upów pozostaje stabilna

Nakładające się kryzysy mają również wpływ na decyzje o rozpoczęciu działalności start-upów. Liczba, wielkość i przedmiot działalności nowo założonych firmy są niezwykle ważne, ponieważ niekiedy pozwalają zastąpić gospodarczo te firmy, które wcześniej zbankrutowały. Podobnie jak w przypadku niewypłacalności, ale tym razem korzystnie dla gospodarki - nie można w tym zakresie zaobserwować znaczącego spadku. Można jednak przypuszczać, że biorąc pod uwagę słabe perspektywy gospodarcze, wielu zmotywowanych przedsiębiorców może początkowo wykazać się większą powściągliwością i mniejszą skłonnością do przeprowadzania ryzykownych inwestycji. Mimo to aktywność nowych podmiotów wydaje się być niezagrożona. W okresie od stycznia do sierpnia 2022 r. do rejestru handlowego w Szwajcarii wpisano łącznie 33 091 firm. To o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z około 50 000 nowych wpisów do końca roku, Szwajcaria jest mniej więcej na poziomie roku 2021 z 50 600 nowymi wpisami. Wykreślenia spółek z rejestru handlowego od stycznia do sierpnia były na poziomie sprzed roku, do końca roku Creditreform Switzerland spodziewa się 28 400 likwidacji (przyrost o 0,9 proc.).

Sytuacja niewypłacalności w Szwajcarii z jej gwałtownym wzrostem jest prawdopodobnie zapowiedzią tego, czego w kontekście kryzysu można się spodziewać również w innych krajach Europy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że podobnie jak w Szwajcarii – liczba, wielkość i przedmiot działalności nowozakładanych przedsiębiorstw skompensuje gospodarcze skutki zwiększonej skali bankructw.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa