PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Diagnoza i prognoza – Creditreform publikuje nową wartość indeksu niemieckiej koniunktury gospodarczej

Po tym, jak politycy i najważniejsze instytuty badawcze w ciągu roku wielokrotnie korygowały w dół prognozy dalszego rozwoju gospodarki Niemiec, najnowszy raport Federalnego Urzędu Statystycznego o dynamice PKB w III kw. 2022 roku był zaskakująco pozytywny.

Zmiana PKB wyniosła +1,1% w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku i nadal +0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Eksperci spodziewali się wartości ujemnej, chociażby ze względu na obciążenia, jakie musiała ponieść niemiecka gospodarka w wyniku wojny na Ukrainie i związanej z nią zjawiskiem inflacji, mającej swoje źródło w ponadnormatywnej zwyżce cen energii.

Czy oznacza to, że dane dotyczące gospodarki niemieckiej nie są takie złe?

Niekoniecznie. Creditreform od dziesięcioleci przeprowadza badania wśród niemieckich przedsiębiorstw średniej wielkości na temat ich sytuacji biznesowej. Przedmiotem zadawanych pytań jest ocena stanu i oczekiwań odnoszących się do zwiększania zatrudnienia, wielkości i dynamiki sprzedaży, inwestycji oraz zachowań płatniczych klientów. W rezultacie zbudowany w oparciu o wyniki badania tzw. Indeks Klimatu Biznesowego Creditreform (CGK), pozwala na przedstawienie aktualnej sytuacji oraz prognozy opartej na oczekiwaniach respondentów.

Aktualna wartość Indeksu Klimatu Biznesowego Creditreform (CGK)

Najnowszy odczyt CGK z jesieni 2022 roku, wskazuje na znaczący spadek jego wartości z poziomu +25,2 pkt-u (jesień 2021 roku) do zaledwie +3,1 pkt-u. Warto przy tym podkreślić, że wartość CGK przyjęła niższą wartość tylko jesienią 2020 r., tj. w czasie, gdy gospodarcze skutki pandemii koronawirusa osiągnęły w większości europejskich gospodarek swoje apogeum. Dla przypomnienia, dwa lata temu było to -5,7 pkt-u, co jak się wydaje, było adekwatne do sytuacji gospodarczej w kraju naszego największego partnera handlowego – wystarczy wspomnieć, że w trzecim kwartale 2020 roku PKB Niemiec spadł o 2,4 proc. w stosunku do tego samego kwartału roku poprzedniego. W wyniku odreagowania po okresie lockdownu i pandemii Covid-19 jesienią 2020 roku, sytuacja gospodarcza ponownie nabrała pozytywnego tempa.

Stan i oczekiwania

Obecny spadek wartości CGK ma niewątpliwie związek z wojną w Ukrainie i wynikającymi z niej problemami z dostępnością i cenami tradycyjnych nośników energii. Z badań Creditreform wynika przy tym, że wywołany przez Rosję kryzys mógł jeszcze nie w pełnym stopniu dotknąć badanych przedsiębiorstw ze względu na dostępność narzędzi oferowanych przez sektor finansów publicznych. Z badań Creditreform wynika bowiem, że niektóre obszary przemysłu wytwórczego (np. inżynieria mechaniczna) wskazują na znaczne pogorszenie obecnej sytuacji, zaś inne firmy np. z sektora usług nie odnotowały jeszcze pogorszenia koniunktury.

Badania Creditreform wskazują zatem, że mimo ostatnich wzrostów dynamiki PKB nastroje w Niemczech w dalszym ciągu są raczej recesywne.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa