PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Sytuacja makroekonomiczna w Polsce u progu 2023 roku

Czy są makroekonomiczne podstawy do spełnienia życzeń „szczęścia”, „pomyślności” i „sukcesów”, które już za kilka dni będziemy składać i przyjmować? Czy sytuacja makroekonomiczna w Polsce, która stanowi ramy funkcjonowania dla konsumentów i przedsiębiorców będzie stabilna?

Ostatnie odczyty poziomu stopy bezrobocia, sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej i produkcji sprzedanej w Polsce są optymistyczne. W listopadzie stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie październikowym 5,1%. Zgodnie z założeniami analityków BOŚ Banku w listopadzie minimalne zmiany zarówno wpływu efektów sezonowych jak i cyklicznych wpłynęły na stabilizację stopy bezrobocia rejestrowanego. Wskaźnik ten po wykluczeniu wpływu czynników sezonowych ukształtował się na poziomie zbliżonym do października 5,15%, piąty miesiąc z rzędu zmieniając się tylko minimalnie.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie w ujęciu realnym wzrosła 1,6% r/r wobec 0,7% r/r w październiku. Podobnie jak w październiku, negatywnie zaskoczyły wyniki sprzedaży paliw oraz samochodów. Po silnym spadku sprzedaży paliw na przełomie III i IV kw. (problemy z dostępem surowca na rynku węgla) analitycy BOŚ Banku zakładali, że udrożnienie kanału sprzedaży i obniżenie ceny przełoży się na wzrost wartości sprzedaży. Wskaźnik sprzedaży po wykluczeniu paliw, żywności i samochodów kontynuował w listopadzie trend spadkowy obniżając się do 6,7% r/r z 8% r/r w październiku.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w listopadzie o 4,0% r/r, wobec 3,9% r/r w październiku. Zgodnie z prognozami analityków BOŚ, w listopadzie drugi miesiąc z rzędu produkcja w budownictwie wzrosła w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości, po bardzo słabych wynikach produkcji w III kw. Struktura listopadowych danych także wspiera założenia BOŚ dot. sytuacji gospodarczej w poszczególnych obszarach budownictwa.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w listopadzie o 4,6% r/r wobec 6,8% r/r w październiku. Po słabszych danych z września i października, w listopadzie analitycy BOŚ Banku oczekiwali lekkiego wzrostu produkcji w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości, głównie oczekując pewnego odreagowania produkcji w sekcji wytwarzanie, zaopatrywanie w energię elektryczną gaz parę wodną i gorącą wodę. Skala miesięcznego wzrostu produkcji przemysłowej (2,7%) znacząco zaskoczyła w górę, przy zdecydowanie wyższej dynamice produkcji w energetyce.

Przedstawione dane na temat sytuacji makroekonomicznej w Polsce dają nadzieję, że 2023 rok będzie lepszy od poprzedniego – czego sobie i Państwu życzymy!

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa