PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Czy po ostatnich wydarzeniach za oceanem, światowy sektor finansowy wciąż jest stabilny?

Mówi się, że banki są stabilne, gdy oszczędzający uważają je za stabilne. Niedawne wydarzenia za oceanem zrodziły jednak wątpliwości o stabilność światowego sektora finansowego. Wciąż żywe są wspomnienia kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku. Czy upadek Lehman Brothers jest porównywalny z niedawnym upadkiem Silicon Valley Bank (SVB)?

W ocenie analityków Creditreform, Bank Doliny Krzemowej SVB mógł paść ofiarą podwyżek stóp procentowych w USA. Amerykański bank centralny, który podwyższał kluczowe stopy procentowe z jeszcze większą, w stosunku do EBC, determinacją, sprowadził dla SVB duże wyzwanie, ze względu na znaczną ekspozycję tego banku na długoterminowe obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych. Wzrost stóp procentowych wpłynął bowiem na obniżenie ich wyceny, co w rezultacie obniżyło strumień przychodów odsetkowych. W tej sytuacji wystąpiły „klasyczne” przyczyny niewypłacalności banku: w obliczu rosnących roszczeń ze strony klientów (napędzanych dodatkowo przez efekt paniki, wywołany utratą reputacji banku), bank napotkał na trudności w pozyskiwaniu kapitału.

W wyniku działań amerykańskich polityków i organów nadzoru finansowego wezwano do ściślejszego nadzoru nad bankami i zagwarantowano bezpieczeństwo wszystkich środków powierzonych SVB przez oszczędzających i inwestorów. Stosowne oświadczenie złożył nie tylko Prezydent USA Joe Biden, lecz także Sekretarz Skarbu Yellen, prezes Rezerwy Federalnej Powell oraz firma ubezpieczeniowa depozytów FDIC. Bank centralny USA uruchomił ponadto specjalny program, w ramach którego udostępniono 25 miliardów dolarów, aby zapewnić bezpieczeństwo bankom, które również zainwestowały w obligacje rządowe lub kredyty hipoteczne.

Czy niewypłacalność SVB to tylko problem amerykański?

Niestety na skutek niedawnych wydarzeń za oceanem, szybko odżyły wspomnienia wstrząsów wywołanych upadkiem banku Lehman Brothers. Wówczas, około 15 lat temu, za turbulencje na światowych rynkach finansowych odpowiadał kryzys na rynku nieruchomości w USA oraz kryzys subprime. W wyniku kryzysu na rynku nieruchomości, wspomniany Bank dokonał znacznych odpisów, utracił płynność finansową i został zmuszony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Wszystko wskazuje na to, że obecna niewypłacalność SVB nie doprowadzi do porównywalnych reakcji. Francuscy urzędnicy bankowi zobowiązali się do stabilności francuskiego systemu bankowego, w Wielkiej Brytanii oddział został przejęty przez HSBC za symboliczną cenę zakupu. Aktywny był także niemiecki BaFin, z kolei Bundesbank doradzał, jak „dokręcić śrubę” w celu zabezpieczenia sektora bankowego. W rezultacie nastąpił definitywny koniec polityki zerowych stóp procentowych po obu stronach Atlantyku, który stał się konieczny również ze względu na szalejącą inflację.

Pytanie, które zadają sobie teraz ekonomiści i analitycy rynków finansowych jest związane z przyszłymi decyzjami FED, EBC czy NBP. Podnosząc stopy procentowe Banki Centralne starają się zapanować nad inflacją i deprecjacją rodzimych walut, lecz z drugiej strony działania te hamują inwestycje, przyczyniając się do wzrostu kosztów kredytów firm i konsumentów.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa