PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Spadek inflacji CPI w lipcu. Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych?

Według wstępnego szacunku flash w lipcu wskaźnik inflacji CPI obniżył się do 10,8% r/r wobec 11,5% r/r w czerwcu, nieco poniżej mediany prognoz rynkowych wg ankiety Parkietu (10,9% r/r).

Jak podkreślają ekonomiści BOŚ Banku, głównym czynnikiem spadku inflacji w sierpniu było obniżenie dynamiki cen żywności do 15,6% r/r z 17,8% r/r w czerwcu. Opublikowane dane wskazują, że w lipcu kontynuowany był trend spadkowy inflacji bazowej. Eksperci BOŚ Banku szacują, że lipcowa inflacja bazowa wyniosła 10,7% r/r, wobec 11,1% w czerwcu.

Wyhamowanie wzrostu cen nośników energii w lipcu przed rokiem oraz stabilizacja cen w lipcu br. ograniczyły także skalę spadku rocznej dynamiki cen nośników energii - do 16,7% r/r z 18,0% r/r w czerwcu, podczas gdy we wcześniejszych miesiącach roczna dynamika cen w tej grupie obniżała się o 3-5 pkt. proc.

Co przestaje drożeć?

Opublikowane dane z jednej strony wskazują na nieco silniejsze tempo spadku inflacji bazowej wobec oczekiwań rynkowych, z drugiej strony – na wyhamowanie tego spadku względem danych majowych i wciąż utrzymanie niższej skali spadku wobec indeksu CPI ogółem. Ekonomiści BOŚ Banku zakładają, że podobnie jak w czerwcu spadek inflacji bazowej, po wykluczeniu towarów i usług, których ceny podlegają często decyzjom administracyjnym, koncentrował się zwłaszcza w grupie towarów. Stanowi to efekt wyraźnej korekty w dół cen surowców, a także obserwowana normalizacja sytuacji w globalnych handlu (ograniczenie problemów globalnych łańcuchów dostaw), która w połączeniu z niedawną aprecjacją złotego, wspierała dezinflację w grupie towarów. Eksperci BOŚ zauważają jednak, że utrzymanie wysokiego tempa wzrostu kosztów pracy, przy wciąż podwyższonych poziomach cen części surowców oraz energii elektrycznej mogą stanowić czynniki hamujące kolejne, silniejsze spadki inflacji bazowej, w szczególności w grupie usług.

Kiedy możliwe są obniżki stóp procentowych?

Niestety obniżki stóp procentowych mogą nie nastąpić tak szybko, jak oczekują tego konsumenci. Z punktu widzenia prognoz dot. skali łagodzenia polityki pieniężnej RPP na przełomie 2023 i 2024 r. istotne znaczenie będą miały perspektywy kształtowania się inflacji na początku 2024 r. Przy powolnym spadku inflacji bazowej, założeniu podwyżki od stycznia 2024 r. stawki VAT na żywność oraz decyzji o wzroście cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (także dla grupy o niższym zużyciu) spadek inflacji wyhamuje w I kw. 2024. kształtując się w ok. 7,0% - 8,0% r/r, co w ocenie ekonomistów BOŚ Banku ograniczy przestrzeń do szybkich obniżek stóp w skali oczekiwanej obecnie przez rynek.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa