PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Słabnie dynamika wzrostu cen w Polsce

Według ostatecznego szacunku we wrześniu wskaźnik inflacji CPI wyniósł 8,2% r/r, zgodnie z szacunkiem flash, wobec 10,1% r/r w sierpniu. W skali miesiąca ceny konsumpcyjne obniżyły się o 0,4%

W ocenie ekonomistów BOŚ Banku, do obniżenia wrześniowego wskaźnika CPI o 1,9 pkt. proc. do 8,2% r/r przyczynił się przede wszystkim spadek inflacji bazowej (szacowany wkład do spadku wskaźnika CPI: -0,7 pkt. proc.), spadek dynamiki cen żywności (-0,6 pkt. proc.) oraz nośników energii (-0,5 pkt. proc.) i w mniejszym stopniu spadek dynamiki cen paliw (niespełna -0,1 pkt. proc.). Skokowy spadek wskaźnika CPI był głównie wynikiem wysokich statystycznych baz odniesienia sprzed roku (efekt ówczesnego wysokiego wzrostu cen żywności i opału), a także bieżącego spadku w wyniku wygasania szoków surowcowych (żywność) oraz bieżących decyzji administracyjnych (ceny energii elektrycznej i leków).

Na szczególną uwagę według analityków BOŚ zasługuje wyraźny spadek inflacji bazowej we wrześniu. Ich zdaniem jest to wypadkowa: zmian administracyjnych (lista darmowych leków), wolniejszego wzrostu cen odzieży i dóbr trwałego użytku oraz spadku opłat za telewizję i telekomunikację. Z kolei w przeciwnym kierunku, ograniczając spadek inflacji bazowej, oddziaływała kontynuacja wzrostu cen pozostałych usług, głownie rynkowych (z wyłączeniem usług związanych z energetyką i ciepłownictwem).

Eksperci BOŚ Banku szacują, że w październiku i listopadzie nadal będą przeważały czynniki obniżające inflację bazową w okolice 7,5% r/r, natomiast na przełomie bieżącego i z początkiem 2024 r. proces spadku inflacji bazowej spowolni. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, w październiku wskaźnik inflacji ponownie skokowo spadnie, najprawdopodobniej poniżej 7% r/r, co ma związek z wysoką ubiegłoroczną bazą odniesienia rocznego wskaźnika CPI. Październik ubiegłego roku był ostatnim miesiącem skokowego wzrostu cen węgla, nadal dynamicznie rosły ceny żywności, ponadto miał miejsce skokowy wzrost cen paliw (po wrześniowym spadku). To oznacza, że w październiku w kierunku spadku wskaźnika CPI wciąż oddziaływać będą wysokie statystyczne bazy odniesienia sprzed roku.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa