PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

„Leasing” jako forma finansowania działalności w Niemczech – wyniki badań niemieckiego banku rozwoju.

Wśród wielu dostępnych form finansowania majątku, to właśnie leasing stanowi jeden z bardziej popularnych instrumentów wykorzystywanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Choć obecne wyniki branży leasingowej w Niemczech podlegają lekkiej korekcie, to liczba nowych transakcji sukcesywnie rosła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Znaczenie leasingu dla inwestycji przedsiębiorstw jest istotne. Jedna czwarta inwestycji sprzętowych  w Niemczech w 2022 roku została zrealizowana właśnie poprzez tę formę finansowania. Na pierwszym planie jest leasing nieruchomości, w którym odnotowano największą korektę w czasie kryzysów bieżącej dekady. Porównanie międzynarodowe pokazuje również, jak duży jest rynek leasingu w Niemczech. Liderem rynku światowego pozostają USA – w porównaniu europejskim prym wiedzie Wielka Brytania z 91 miliardami euro, a na drugim miejscu znajdują się Niemcy ze wspomnianymi 70 miliardami euro. Włochy znajdują się także w pierwszej piątce w UE, tracąc jednak dużo do czołówki, w wynikiem 29 miliardów euro.


Kto w Niemczech najczęściej sięga po leasing?


Wyniki badań przeprowadzonych przez niemiecki bank rozwoju KfW wskazują na szczególne znaczenie leasingu jako instrumentu finansowania, zwłaszcza dla średnich przedsiębiorstw. Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2021 roku co piąta firma z sektora średnich przedsiębiorstw korzystała z leasingu, co stanowi ok. 670 tys. firm, które zawarły jedną lub więcej tego typu umów. Jednym z najważniejszych powodów popularności tej formy finansowania, jest możliwość zaliczenia płaconych przez Leasingobiorcę rat do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Nie bez znaczenia jest także elastyczność finansowa w zakresie dalszych zobowiązań kredytowych czy ogólnej oceny zdolności kredytowej. Ponadto zwykle nie jest wymagane zabezpieczenie, raty są stałe przez cały okres, a zmiany stóp procentowych nie stanowią czynnika ryzyka.


Jak wynika z badania KfW, najwięcej umów leasingu w średnich niemieckich przedsiębiorstwach zawieranych jest w sektorze produkcyjnym. Co ważne, stwierdzenie to w rzeczywistości odnosi się tylko do małych i średnich przedsiębiorstw. Niemieckie Stowarzyszenie Leasingu (BDL) postrzega swój największy segment klientów w całej gospodarce jako usługodawców z udziałem wynoszącym prawie 40 procent. Wspomniany sektor produkcyjny plasuje się zatem dopiero na drugim miejscu wśród liczby umów leasingobiorców. Należy przy tym zaznaczyć, że sektor usług charakteryzuje się dużą liczbą mniejszych jednostek biznesowych, stąd posiada odpowiednio dużą liczbę umów leasingu. Ciekawostką w danych BDL jest udział prywatnych gospodarstw domowych, który stanowi co najmniej 10 proc. całkowitych przychodów z tego tytułu. Oznacza to, że leasing pozostaje instrumentem finansowania raczej dla większych firm, co znajduje także odzwierciedlenie w strukturze badanych przedsiębiorstw. W 2022 r. większe MŚP zatrudniające 50 lub więcej pracowników były reprezentowane w ponad 50 procentach, podczas gdy mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż pięciu pracowników były reprezentowane jedynie w 22 procentach (w liczbach tych uwzględniane są także plany dotyczące umowy leasingu, a nie tylko te faktycznie zawarte).


Co leasingują Niemcy?


Niezależnie od segmentu (mikro, MSP, duże firmy), to auta osobowe i dostawcze znajdują się w czołówce wszystkich obiektów leasingowych. W samym roku 2022 roku samochody były przedmiotem aż 79% umów. Na drugim miejscu plasuje się wyposażenie biura, a przede wszystkim sprzęt IT, który stanowi 12 proc. wszystkich kontraktów. Wynajem budynków biurowych czy magazynów pozostaje daleko w tyle w przypadku średnich przedsiębiorstw i stanowi zaledwie 0,6 proc. Jednak liczby te znacznie się różnią w zależności od konkretnej branży.
Warto przyjrzeć się samochodom, które są nabywane do floty w drodze leasingu. Można przy tym zapytać czy leasing wspiera przejście na zeroemisyjne, przyjazne dla klimatu pojazdy? Okazuje się, że samochody elektryczne stanowiły 45 proc. umów leasingu zawieranych na pojazdy służbowe, podczas gdy 10 proc. stanowiły pojazdy hybrydowe. Pozostałe 45 proc. stanowią nadal samochody z silnikami spalinowymi.


Jak ważny jest leasing w średnich przedsiębiorstwach w porównaniu z innymi formami finansowania?


KfW zapytało ponadto, jakie finansowanie zostałoby wykorzystane, gdyby leasing nie był dostępny. W odpowiedziach pojawiły się kredyty bankowe i środki własne które wydają się równoważne pod względem popularności – każde ze wspomnianych źródeł finansowania zostało wymienione na poziomie 45 proc. Jedna piąta ankietowanych stwierdziła, że ​​bez leasingu prawdopodobnie nie nabyłaby nieruchomości. Wyniki badań wskazują zatem, że leasing w Niemczech ma się dobrze i ze względu na elastyczność oraz korzyści podatkowe, może być „ratunkiem” dla wielu inwestycji w trudniejszych czasach.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa