PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Niemieckie firmy wydłużają terminy płatności

Obliczany przez Creditreform „wskaźnik płatności” obrazujący zachowania płatnicze niemieckich przedsiębiorstw, który uwzględnia dane o płatnościach ponad miliona firm, jest wiarygodnym źródłem informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Bieżąca wartość analizowanych faktur, które były podstawą do obliczenia ostatniej wartości tego wskaźnika wyniosła aż 86 miliardów euro.

Interpretacja wskaźnika sprowadza się wskazania przeciętnej liczby dni, jaka upływa od dnia wystawienia faktury do terminu faktycznej spłaty należności. Wyniki analiz wskazują, że okres ten w drugiej połowie 2023 r. niewiele różnił się od obecnych danych. O ile w pierwszym półroczu 2023 r. wynosił on 40,7 dnia, o tyle obecnie jest już tylko nieznacznie krótszy i wynosi średnio 40,5 dnia. Choć zmiana wydaje się symboliczna, to należy odnotować, że terminy zapłaty są nieznacznie niższe niż w okresie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.


Terminy zapłaty a opóźnienia


Istotnym elementem analizy płatności jest analiza opóźnień płatniczych, tj. różnicy między faktyczną datą spłaty należności a terminem płatności określonym na fakturze. Opóźnienia te kształtują się na historycznie niskim poziomie – na koniec 2023 roku dla wszystkich branż wynosiły średnio 8,47 dnia. W drugiej połowie 2019 r. (przed kryzysem) na wpływ środków na konto, wierzyciele musieli czekać dłużej - przeciętnie 10,69 dnia. Największe opóźnienie wystąpiło natomiast w pierwszej połowie 2023 r., gdy na spłatę należności wierzyciele czekali 10,77 dnia po ustalonym terminie spłaty.


Czy zatem jest lepiej niż wcześniej?


Ogólna sytuacja gospodarcza w Niemczech wpłynęła na wydłużenie terminów płatności firm. W porównaniu z pierwszą połową 2023 roku, w której było to 29,93 dnia, klienci otrzymali teraz dłuższe terminy wynoszące średnio 32,05 dnia. Zmiana ta może być w ocenie Creditreform uznana za oznakę trwającego kryzysu i świadczy o przystosowaniu się przedsiębiorców do aktualnych uwarunkowań gospodarczych. Każdy bowiem, kto chce nadal dostarczać swoje towary i usługi, musi – w warunkach zmniejszenia sprzedaży – dostosować się do potrzeb swoich klientów.


Nie oznacza to, że wszyscy dostawcy wydłużyli terminy płatności. Dostawcy usług podstawowych i osobistych w drugiej połowie 2023 r. nie tylko nie utrzymali dotychczasowych terminów, lecz nawet je skrócili, do poziomu (średnio) 25,16 dnia. Najdłuższe terminy płatności w Niemczech występowały w branży metalowej i elektrycznej, a także w branży chemicznej i tworzyw sztucznych. W tych sektorach powszechne są terminy płatności dłuższe (średnio) niż 38 dni.


Czy forma prawna firm ma tutaj znaczenie?


Wiele wskazuje na to, że tak. Terminy płatności różnią się nie tylko w zależności od branży, ale także w zależności od formy prawnej. A badań wynika, że najdłuższe terminy płatności oferują spółki jawne (OHG) - 38,13 dnia i akcyjne (AG) - 35,17 dnia. Zupełnie inaczej jest w przypadku freelancerów, czy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie terminy płatności są krótsze niż 21 dni.


Które branże borykają się z największą skalą niespłaconych faktur?


Największy udział niespłaconych należności ma wspomniana już branża metalowa i elektryczna. Około jedna czwarta zaległych długów (27,0 proc.) trafia na ich „konto”. Usługi okołobiznesowe także znacząco zwiększyły swój udział, wzrastając z 14,9 do 18,6 proc. Uderzający jest także wzrost w budownictwie z 9,6 do 11,2 proc. Prawdopodobnie ma to bezpośredni związek ze znacznym wzrostem kosztów w tej branży.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa