Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 | creditreform@creditreform.pl |
Według 63 procent przedsiębiorców z sektora MSP problemy z terminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów wzrosły po wybuchu pandemii koronawirusa. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wszystko wskazuje jednak na to, że niektóre z tych zatorów nie mają podstaw ekonomicznych, ale… psychologiczne.
Okazuje się bowiem, że 27 procent respondentów nie płaci, pomimo posiadania pieniędzy, a 65 procent respondentów podejrzewa, że ich kontrahenci robią dokładnie to samo. – Ponad jedna czwarta badanych firm wyraźnie przyznaje, że ma pieniądze, ale nie płaci, ponieważ zatrzymuje je po prostu na czarną godzinę. Podejrzewam, że odsetek ten jest wyższy, ponieważ w tego rodzaju badaniach ludzie, mimo że odpowiadają anonimowo, to i tak niechętnie przyznają się do postaw społecznie nieakceptowalnych. To bardzo niebezpieczne zjawisko dla gospodarki, równie niebezpieczne jak koronawirus dla ludzi – powiedział prezes KRD Adam Łącki.
Eksperci KRD zwracają uwagę, że utrzymanie płynności finansowej jak największej grupy przedsiębiorstw ma kluczowe znaczenie dla szybkiego wyjścia z kryzysu. Nie obejdzie się zapewne bez interwencji państwa, które powinno nieco uspokoić złe nastroje i ogólną niepewność.
Tymczasem już z wcześniejszego badania wynikają niezbyt optymistyczne konkluzje. Ponad połowa polskich przedsiębiorców uważa, że nieterminowa spłata wierzytelności przez partnerów stanowi duże zagrożenie dla ich działalności. Tak przynajmniej wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Największy niepokój w ocenie problemów spłaty należności wyrażają przedstawiciele firm przetwórstwa przemysłowego (54 procent z nich jest przekonanych o wysokim i bardzo wysokim znaczeniu tych zagrożeń dla rozwoju ich firmy). W tej grupie o przyszłość obawiają się zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa i małe podmioty oraz przedsiębiorstwa komercyjne.
Małe firmy skarżyły się na największy wzrost zjawiska wstrzymanych płatności – aż jedna czwarta z nich znalazła się w takiej sytuacji. Badanie PIE zostało przeprowadzone w czwartym kwartale 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1050 przedsiębiorstw.