PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Polskie podatki zbyt skomplikowane

O tym, że polski system podatkowy nie jest najlepszy, nie trzeba przekonywać ani przedsiębiorców, ani zwykłych Kowalskich

5f875ec77cfa3-jpgSpośród 36 systemów podatkowych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) polski system zajął 34. miejsce, tuż przed Chile i Włochami, zgodnie z szóstą edycją Międzynarodowego Rankingu Konkurencyjności Systemów Podatkowych 2020 'przez Tax Foundation. Choć nominalne kwoty CIT, PIT i ZUS zostały ocenione jako jedne z najbardziej konkurencyjnych w OECD, to cały system uznano za zbyt skomplikowany, ze zbyt wieloma wyjątkami.

 

Według raportu system podatkowy Estonii jest najbardziej konkurencyjny. Za nią plasują się Łotwa, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Luksemburg, Litwa i Szwecja.

 

- Polska wypada słabo, szczególnie pod względem złożoności systemu podatkowego i licznych wyjątków (złożoność i liczba wyjątków i preferencji w podatku VAT, czy złożoność podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT i ZUS) - powiedział dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji Rozwoju Obywatelskiego (FOR).

 

Zauważył, że liczne wyjątki i preferencje mają dwojakie konsekwencje. Po pierwsze, komplikują system podatkowy, przez co jest czasochłonny i uciążliwy dla podatników. Po drugie, duże różnice w opodatkowaniu sprawiają, że przedsiębiorcy skupiają się na szukaniu preferencji podatkowych zamiast na tworzeniu towarów i usług, które konsumenci będą chcieli kupić.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa