PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Polski system podatkowy jednym z najgorszych w OECD

Wśród 37 systemów podatkowych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) system polski znalazł się na przedostatnim miejscu, gorszy wynik uzyskały jedynie Włochy

john-schnobrich-flpc9vocj4-unsplash-jpgWłaściwie piszemy o tym bardzo często, ale znów otrzymujemy potwierdzenie, że... trzeba to robić nadal. Oto, wśród 37 systemów podatkowych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) system polski znalazł się na przedostatnim miejscu, gorszy wynik uzyskały jedynie Włochy. Według twórców International Tax Competitiveness Index największym problemem polskiego systemu podatkowego jest jego nadmierna złożoność. Polska wypada słabo również pod względem podstawy opodatkowania konsumpcji.

 

Piętą achillesową polskiego systemu podatkowego okazuje się jego nadmierne skomplikowanie. O ile pod względem wysokości obciążenia podatkowego osób prawnych i fizycznych Polska znalazła się odpowiednio na 5 i 6 miejscu (relatywnie gorzej jest w przypadku opodatkowania konsumpcji – 28. miejsce), to pod względem złożoności zajmuje: 28. (opodatkowanie osób prawnych), 30. (opodatkowanie osób fizycznych) i 37. (opodatkowanie konsumpcji).

 

Co z tą konsumpcją? Zdaniem specjalistów, słaby wynik Polski pod względem podstawy opodatkowania konsumpcji wiąże się z istnieniem zbyt szerokiej gamy obniżonych stawek VAT.

 

Ale pozostaje się chyba pocieszać, bo zawsze może być gorzej. Szczególnie że International Tax Competitiveness Index w ogóle nie odzwierciedla ani nie mierzy aspektu szczególnie dotkliwego dla polskich podatników – zmienności przepisów i niepewności związanej z ich wprowadzaniem. Przepisy podatkowe w Polsce są co jakiś czas modyfikowane, co oficjalnie ma na celu „załatanie” różnych luk powstających podczas wdrażania tych regulacji.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa