Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 | creditreform@creditreform.pl |
W ocenie ekspertów BOŚ Banku spadek stopy bezrobocia w marcu był wyłącznie efektem czynników o charakterze sezonowym, tj. wzrostu zatrudnienia w części sektorów gospodarki w cieplejszej części roku (np. budownictwo, turystyka). Według ich szacunków stopa bezrobocia po wyeliminowaniu wpływu efektów sezonowych utrzymała się w marcu na poziomie 5,1%, na którym generalnie utrzymuje się od II poł. 2023 r.
Choć kolejny miesiąc z rzędu liczba bezrobotnych lekko wzrosła w skali miesiąca, to nie wpłynęło to na poziom stopy bezrobocia, gdyż wzrost ten był niewielki (ok. 0,2% m/m), ponadto w marcu na poziomie wyższym od naszej prognozy ukształtowała się liczba aktywnych zawodowo. Kolejny miesiąc wzrostu liczby bezrobotnych wpłynął na dalszy wzrost rocznej dynamiki liczby bezrobotnych do 0,9%, co potwierdza, że koniunktura na rynku pracy w ostatnich miesiącach osłabła. Poza okresem pandemii (2020 – I poł. 2021) liczba bezrobotnych bowiem systematycznie malała od 2014 r. Z drugiej strony te zmiany pozostają niewielkie, zatem nie wpływają na poziom stopy bezrobocia, niemniej potwierdzają, że powodem obecnego spadku zatrudnienia nie jest wyłącznie ograniczona podaż pracowników, ale także słabszy popyt.
Z drugiej strony ograniczenia po stronie podaży pracy mają bardzo istotne znaczenie dla ograniczonego wpływu słabszej koniunktury na stopę bezrobocia. Zmieniająca się sytuacja demograficzna powoduje, że przy ograniczonym spadku popytu na pracę stopa bezrobocia nie rośnie istotnie. Jak na razie zmiany w zakresie popytu na pracę pozostają ograniczone. Także dane dot. miesięcznych przepływów na rynku pracy wskazują na ograniczoną skalę spadku popytu na pracowników. Choć liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych rośnie nieznacznie szybciej od liczby osób wyrejestrowanych, przy nawet lekkim spadku liczby wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy, to te zmiany pozostają ograniczone i przepływy netto wskazują właśnie na niewielkie zmiany w zakresie liczby bezrobotnych.
W ocenie ekonomistów BOŚ, o ile nie dojdzie do silniejszego spowolnienia aktywności gospodarczej i silniejszego spadku popytu na pracę, stopa bezrobocia oczyszczona z wahań sezonowych będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach w przedziale 5,0% - 5,5%.