Rynek pracy w Polsce 01.08.2024 Sytuacja na rynku pracy w Polsce pozostaje stabilna. W czerwcu odnotowano spadek stopy bezrobocia do poziomu 4,9%, co można wiązać z kontynuacją pozytywnego efektu sezonowego, tj. wzrostu zatrudnienia w części sektorów gospodarki w cieplejszej części roku. Czerwiec jest bowiem tym miesiącem w roku, kiedy pozytywny wpływ czynników sezonowych jest najsilniejszy. Według szacunków ekonomistów BOŚ Banku, stopa bezrobocia po oczyszczeniu z wahań sezonowych wyniosła 5,1% praktycznie nie zmieniając się wobec maja.
Sytuacja na rynku pracy w Niemczech 01.08.2024 Pomimo wszystkich problemów, które przyćmiewają obecną sytuację gospodarczą w Niemczech, rynek pracy wydaje się pozostawać stabilny. Dane z marca 2024 r. wskazują na dalszy spadek stopy bezrobocia o 0,1 pkt. proc. do poziomu 6,0 proc.
Bankructwa w Niemczech – sytuacja daleka od normalności 01.08.2024 Takiego wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw w Niemczech nie było od lat. W pierwszej połowie 2024 r. dynamika wzrostu wyniosła prawie trzydzieści procent, a liczba upadłości 11 tys. przedsiębiorstw.
Działalność deweloperska w Polsce 10.06.2024 Jak informują analitycy BOŚ Banku, w II połowie 2023 roku miało miejsce bardzo wyraźne ożywienie na rynku mieszkaniowym – w tym okresie na sześciu największych rynkach deweloperzy sprzedali dwa i pół razy więcej mieszkań niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Główną przyczyną skokowego wzrostu popytu na mieszkania było ożywienie akcji kredytowej w wyniku uruchomienia od lipca rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Upadłości w Niemczech – czy zawsze jest to najczarniejszy scenariusz? 10.06.2024 Badania ekonomiczne Creditreform w Niemczech przedstawiają co sześć miesięcy aktualne dane dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw. Dane te pojawiają się na rynku jako pierwsze, (przed raportem Federalnego Urzędu Statystycznego), ponieważ są one przygotowywane na podstawie analizy wpisów w lokalnych sądach rejonowych.
Nastroje gospodarcze w Niemczech – słabe podstawy do optymizmu. 10.06.2024 Minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck, przedstawił niedawno optymistyczne perspektywy po nieustannym obniżaniu oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego. Dzisiaj zamiast wzrostu o 0,2 procent, mówi się teraz o wzroście na poziomie 0,3 procent PKB.
Sprzedaż detaliczna w Polsce - solidne ożywienie konsumpcji prywatnej. 30.04.2024 Jak informują przedstawiciele BOŚ Banku, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym wzrosła w marcu o 6,1% r/r. W całym I kw. sprzedaż detaliczna wzrosła o ok. 2,0% kw/kw (SA) i o ok. 5,0% r/r, co jest najlepszym wynikiem od połowy 2022 r.
Branża gastronomiczna w Niemczech – sytuacja i perspektywy 30.04.2024 Na początku roku w branży gastronomicznej zawrzało. W związku z kryzysem COVID-19 i stratami wynikającymi z lockdownu, wprowadzono specjalną regulację VAT dla branży gastronomicznej. Do 2024 r. na żywność i napoje nałożono 7% podatku VAT, a 1 stycznia bieżącego roku ponownie zastosowano stawkę 19%.
Sytuacja gospodarcza i finansowa sektora MŚP w Niemczech. 30.04.2024 Wiosną 2024 r. nastroje przedsiębiorstw sektora MŚP w Niemczech uległy dalszemu pogorszeniu. Pokazuje to aktualne badanie Creditreform Wirtschaftsforschung, w ramach którego przebadano około 1250 małych i średnich przedsiębiorstw.
Stabilny rynek pracy - w lutym stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. 28.03.2024 W lutym utrzymywał się sezonowy wzrost liczby bezrobotnych, który był już jednak znacznie mniejszy niż w styczniu (8 tys. w skali miesiąca wobec blisko 50 tys. w styczniu). Jednocześnie wzrost stopy bezrobocia z tytułu ograniczenia zatrudnienia w części sektorów gospodarki w chłodniejszej części roku, zahamował wyraźny i nieoczekiwany wzrost liczby aktywnych zawodowo.
Niemieckie firmy wydłużają terminy płatności 28.03.2024 Obliczany przez Creditreform „wskaźnik płatności” obrazujący zachowania płatnicze niemieckich przedsiębiorstw, który uwzględnia dane o płatnościach ponad miliona firm, jest wiarygodnym źródłem informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Bieżąca wartość analizowanych faktur, które były podstawą do obliczenia ostatniej wartości tego wskaźnika wyniosła aż 86 miliardów euro.
Styczniowe odreagowanie sprzedaży detalicznej po słabym grudniu 29.02.2024 W styczniu sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym wzrosła o 3,0% r/r, po grudniowym spadku o 2,3% r/r. Wynik ten okazał się wyższy od prognozy ekspertów BOŚ Banku i mediany prognoz rynkowych wg ankiety Parkietu (po 1,4% r/r).
Gotówka, karty, przelewy bankowe, płatności mobilne – czyli jak płacą Niemcy? 29.02.2024 Gotówka pozostaje preferowanym środkiem płatniczym dla Niemców. Mimo że metod płatności mobilnych stale przybywa – między innymi ze względu na dynamiczny rozwój zamówień online – monety i banknoty nadal cieszą się największą popularnością przy kasach.
„Leasing” jako forma finansowania działalności w Niemczech – wyniki badań niemieckiego banku rozwoju. 29.02.2024 Wśród wielu dostępnych form finansowania majątku, to właśnie leasing stanowi jeden z bardziej popularnych instrumentów wykorzystywanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Choć obecne wyniki branży leasingowej w Niemczech podlegają lekkiej korekcie, to liczba nowych transakcji sukcesywnie rosła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Sprzedaż detaliczna odzieży w Niemczech 29.01.2024 W pierwszej połowie 2023 roku sprzedaż detaliczna odzieży w Niemczech wzrosła aż o 9%. Mimo to, niektórzy liderzy branży trafiają na pierwsze strony gazet w związku z ogłaszaniem upadłości.
Dobre wieści z polskiego rynku pracy 29.01.2024 W grudniu 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1% wobec 5,0% w listopadzie. Choć po 5-ciu miesiącach stabilizacji obserwujemy lekki wzrost, to nic nie wskazuje na zmianę trendów na krajowym rynku pracy. Wzrost stopy bezrobocia pod koniec roku mógł wynikać z efektów sezonowych, tj. ograniczenia zatrudnienia w części sektorów gospodarki (np. budownictwo, turystyka) w okresie zimowym.