Inflacja i ubóstwo energetyczne w Niemczech 30.12.2022 Kształtowanie się cen energii znajduje się ostatnio w centrum zainteresowania obywateli wszystkich europejskich krajów. Po tym jak sytuacja gospodarcza po czasie pandemii nieco się uspokoiła i wydawało się, że wiele osób pogodziło się z „przejściową” sytuacją inflacyjną, wysokie koszty gazu i prądu stały się dużym obciążeniem dla każdego gospodarstwa domowego.
Nadmierne zadłużenie w Niemczech – czy kryzys jeszcze nie nadszedł? 30.12.2022 W Niemczech czwarty raz z rzędu spadła liczba nadmiernie zadłużonych konsumentów. W obliczu kryzysów tej dekady - od pandemii po kryzys energetyczny, a także w obliczu wywołanej przez nie inflacji, dane te są pewnym zaskoczeniem skłaniającym do wykonania pogłębionej analizy.
Sytuacja makroekonomiczna w Polsce u progu 2023 roku 30.12.2022 Czy są makroekonomiczne podstawy do spełnienia życzeń „szczęścia”, „pomyślności” i „sukcesów”, które już za kilka dni będziemy składać i przyjmować? Czy sytuacja makroekonomiczna w Polsce, która stanowi ramy funkcjonowania dla konsumentów i przedsiębiorców będzie stabilna?
Wzrost niechęci do inwestowania w Niemczech 28.11.2022 W niektórych sektorach gospodarki niemieckiej przeważają przedsiębiorstwa średniej wielkości. Budownictwo i niektóre usługi - zwłaszcza w obszarze konsumenckim - są zdeterminowane przez dużą liczbę małych i średnich firm, które pełnią istotną funkcję w swoim regionie.
Czy galerie handlowe w Polsce mają za sobą pandemię koronawirusa? 28.11.2022 Jak podkreślają analitycy BOŚ Banku, galerie handlowe nie odczuwają już bezpośrednio kryzysu pandemicznego – tak przynajmniej wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, które wskazują, że w I poł. 2022 r. odwiedzalność centrów handlowych powróciła w okolice odwiedzalności z I poł. 2019 r., a więc sprzed pandemii.
Jak z kryzysami obecnej dekady radzi sobie gospodarka Szwajcarii? 14.10.2022 W czasie kryzysu Szwajcaria jawi się wielu jego mieszkańcom i zagranicznym obserwatorom jako „zielona wyspa”. Podczas gdy stopa inflacji w krajach Unii Europejskiej wynosi od 9 do ponad 20 proc., szwajcarscy ekonomiści spodziewają się na koniec roku odczytu stopy inflacji na poziomie 3 proc. Relację między różnicą wartości nabywczej pieniądza w krajach UE i Szwajcarii dobitnie odzwierciedla kurs walutowy, który np. w relacji CHF/PLN wynosi ok. 5 zł.
Mniejsza akcja kredytowa wpływa na zmniejszenie popytu 14.10.2022 Pozycja Niemiec w Unii Europejskiej i silne polsko-niemieckie stosunki gospodarcze powodują wzrost naszego zainteresowania panującymi tam relacjami popytowo-podażowymi w sektorze bankowym oraz ich uwarunkowaniami.
Czy polityka gospodarcza państwa stosowana podczas pandemii Covid-19 zadziała również w kryzysie energetycznym? 14.10.2022 Zaburzenia światowej gospodarki spowodowane wybuchem pandemii Covid-19 zostały w znacznym stopniu spotęgowane przez kryzys energetyczny wywołany agresją Rosji na Ukrainę. W ocenie wielu ekonomistów, mimo negatywnego wpływu obydwu zdarzeń na procesy wzrostu i rozwoju gospodarczego, ich ekonomiczne skutki, a co za tym idzie sposoby ich przezwyciężania nie są ekwiwalentne.
Europejski Bank Centralny rozpoczął walkę o umocnienie europejskiej waluty 05.09.2022 Po ponad dziesięciu latach luźnej polityki pieniężnej, która charakteryzowała się zerową stopą procentową i skupem obligacji od rządowych i prywatnych emitentów, Europejski Bank Centralny (EBC) zaostrzył kurs i podwyższył stopę procentową podstawowych operacji refinansujących z poziomu 0 do 0,5%.
Liderzy wiarygodności 2021 01.08.2022 Rok 2021 był dla przedsiębiorców wymagający ze względu na konieczność dostosowania długoterminowych strategii rozwoju do nowych, postpandemicznych uwarunkowań. Bez wątpienia skutki pandemii odcisnęły piętno na relacjach popytowo-podażowych we wszystkich branżach.
W Niemczech rośnie liczna upadłości wśród większych przedsiębiorstw. 01.08.2022 Korporacje giełdowe w Niemczech zwiększyły swój udział wśród form prawnych, które były niewypłacalne w pierwszej połowie 2022 r. z 0,5 do 0,7 proc. Udział małych firm w ogólnej liczbie upadłości przedsiębiorstw w tym samym okresie spadł.
W 2023 r. inflacja w Polsce będzie najwyższa w UE 25.05.2022 Inflacja w 2023 r. w Polsce wyniesie 7,3 proc. w ujęciu rocznym - wynika z szacunków przygotowanych na zlecenie Komisji Europejskiej (KE). Oznacza to, że poziom wzrostu cen w Polsce w przyszłym roku będzie najwyższy w całej Unii Europejskiej.
Firmy nie płacą, bo trzymają pieniądze na czarną godzinę 25.05.2022 Spadek wartości składanych zamówień, prośby o wydłużenie terminów płatności w fakturach, rezygnacja z planowanych zleceń - średnio co trzeci przedsiębiorca doświadcza różnych zachowań ze strony kontrahentów, które tłumaczy... wojną na Ukrainie
Polscy przedsiębiorcy za bardzo boją się ryzyka 25.05.2022 Polscy przedsiębiorcy boją się ryzyka i w praktyce jest to bardziej widoczne, niż wynika z ich deklaracji. A największą awersję do ryzyka obserwuje się w mikroprzedsiębiorstwach
Polska po raz pierwszy bogatsza od Portugalii 25.04.2022 W 2021 r. produkt krajowy brutto (PKB) Polski na mieszkańca wyrażony w parytecie siły nabywczej po raz pierwszy był wyższy niż w Portugalii, wynika z danych Eurostatu.
Należy zachęcać firmy do inwestowania ze względu na groźbę stagflacji 25.04.2022 Inflacja w Polsce jest najwyższa od ponad 21 lat, podobnie jak w wielu innych krajach świata. W tej sytuacji banki centralne zmuszone są do zaostrzenia polityki, co może hamować wzrost gospodarczy, a to przy wysokiej dynamice wzrostu cen grozi stagflacją.
Liczba upadłości polskich firm wzrośnie w tym roku o 20% przez wojnę 24.03.2022 Rosnąca inflacja, gwałtowny wzrost cen surowców i energii, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z rynkiem pracy i Polski Ład – to wszystko od kilku miesięcy utrudnia funkcjonowanie polskim firmom. A teraz dochodzi jeszcze wojna…
Spółki notowane na GPW zaczynają publikować raporty finansowe i oświadczenia dotyczące ładu korporacyjnego 24.03.2022 Marzec i kwiecień to tradycyjnie miesiące, w których spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie publikują swoje raporty roczne. Oprócz danych finansowych, na które czekają inwestorzy, równie ważne w przypadku spółek giełdowych są również sprawozdania z działalności zawierające oświadczenia o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego.
Rośnie liczba nadmiernie zadłużonych kredytobiorców 30.01.2022 Z danych KRD wynika, że w grudniu 2021 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 295 900 nowych pożyczek na łączną kwotę 768 mln zł. To o 45 procent więcej niż rok temu.
Wróżenie z fusów, czyli Polski Ład 30.01.2022 Przedsiębiorcy mogą mieć problem z wyborem właściwej ścieżki – przede wszystkim było zbyt mało czasu na przygotowanie reformy. Stąd zmiany w przepisach wprowadzane niemalże na bieżąco…